Miraf SongBook pro Android
Hrajte a trénujte kdekoliv a kdykoliv!

Program Miraf SongBook pro Android je nadstavbou klasického programu Miraf SongBook pro Windows a umožňuje vám přenést vaše písně a texty do všech zařízení, která mají operační systém Android. Můžete tak hrát a trénovat kdekoliv a kdykoliv vás napadne - na tabletu, na mobilním telefonu nebo přímo v televizi. Připravte si v pohodlí domova vaše zpěvníky a na koncert nebo zkoušku si je s sebou vezměte v přenosném zařízení a těžký počítač nechte klidně doma. Mějte písně a texty vždy u sebe, třeba v mobilním telefonu.

Klíčové možnosti verze pro Android

 • Transpozice jednoduchých i složených akordů
 • Automatická transpozice podle nastavení kapodastru
 • Volba preferované transpozice - #, b, evropské, americké, vlastní transpozice
 • Uložení transpozice
 • Automatický posun textu s nastavením odloženého startu až 60 sekund
 • Editace textů a akordů
 • Zobrazení obrázků akordů
 • Přehrávání audio souborů (MP3, WAV, FLAC)
 • Spouštění přiložených souborů v externím prohlížeči
 • Preferované zalamování textu
 • Zobrazení obrázků - jpg, bmp, png, gif
 • Zobrazení tabulatur
 • Automatické doplňování znaků za návěštím
 • Jak a kde zobrazovat akordy - nad textem, horní index, včetně závorek [], v textu
 • Vypínání rotace a uspávání obrazovky
 • Možnost nastavení barvy textu, akordů, tónů, návěští, poznámek, tabulatur, názvu písně a interpreta, zvýrazněného textu (až 5 barev), pozadí písně
 • Možnost nastavení velikosti textu, akordů, tónů, návěští, poznámek, tabulatur, názvu písně a interpreta
 • Možnost vypnout nebo zobrazit akordy, tóny, návěští, poznámky, tabulatury, název písně a interpreta, zvýrazněný text, obrázky, nastavení kapodastru
 • Volba barvy pozadí akordů
 • Jednosloupcové nebo dvousloupcové zobrazení textu
 • Práce s kapodastrem
 • Orientace textu na výšku, na šířku
 • Zoom textu pomocí prstů
 • Rychlé hledání a filtrování seznamů písní
 • Poznámkový blok
 • Podpora proměnných a automatické doplňování
 • Neomezený počet databází
 • Podpora Playlistů
 • Načítání vlastní internetové databáze (on-line/off-line)
 • Automatická synchronizace dat Windows/Android
 • Vzdálené ovládání až deseti Android zařízení a 40 Windows PC
 • Ovládání pomocí bluetooth pedálů a přepínačů
 • Podpora klávesových zkratek
 • A mnohé další možnosti

Klávesové zkratky pro Android

F7 - Start automatického posunu
F5 - Transpozice dolů
F6 - Transpozice nahoru
F9 - Start audio
F10 - Pause audio
F11 - Stop audio
F8 - Start audio + automatický posun textu

1 - Jeden sloupec
2 - Dva sloupce
0 - Stop všeho (Stop audio + Stop automatického posunu)

Levá šipka - Další píseň (v náhledu písně)
Pravá šipka - Předchozí píseň (v náhledu písně)

Šipka dolů - V seznamu písní posun na další píseň, v náhledu písně posun o pár řádků níže
Šipka nahoru - V seznamu písní posun na předchozí píseň, v náhledu písně posun o pár řádků výše
PageDown - V seznamu písní posun o stránku dolů, v náhledu písně posun o stránku dolů
PageUp - V seznamu písní posun o stránku nahoru, v náhledu písně posun o stránku nahoru

Některé obrazovky verze pro AndroidJak funguje automatický přenos data z Windows na Android od verze 9?Synchronizace dat z Windows na Android probíhá jednoduše, rychle a hlavně online. Podmínkou je, aby zařízení byla po dobu synchronizace připojena k Internetu. Další podmínka je, aby verze Android aplikace byla minimálně 2.11 a verze Windows aplikace minimálně 9.10. Databáze uložené v Android aplikaci musí být vytvořeny ve verzi Miraf SongBook 9 pro Windows nebo novější. V případě, že máte databáze starší než z verze 9, musíte nejprve provést ruční přesun databází dle postupu níže (Jak funguje ruční přenos data z Windows na Android a naopak?). Verze operačního systému Android musí být minimálně 7.1.1.

Když jsou splněny tyto podmínky, synchronizace probíhá velmi jednoduše:
Ve verzi pro Windows si nastavte požadovanou databázi. Klikněte v záložce "Písně" na "Export dat na Cloud server". Program se zeptá, zda má přenášet také zápisník, playlisty a databázi akordů. Následně se data uloží na server. Doba kopírování je závislá na počtu písní v databázi. V případě, že chcete na server uložit více databází najednou (funguje od verze Miraf SongBook 10), klikněte na "Export dat na Cloud server - více databází" a zaškrtněte požadované databáze.

V Android verzi jděte do Nastavení programu a dále z menu zvolte "Stažení databází". Zadejte prvních 12 znaků z vašeho registračního čísla (zadáváte pouze jednou při prvním nastavení) a klikněte "Import dat z Cloud serveru". Tím dojde ke stažení databáze, playlistů, zápisníku a databáze akordů (podle toho, co jste zvolili při exportu z Windows). Vaše původní databáze se nahraje do složky BACKUP v adresáři DATABASE a slouží jako případná záloha, ke které se můžete vrátit. Jestliže nemáte v záložce "Stažení databází" tlačítko "Import dat z Cloud serveru", používáte patrně starší verzi databáze a musíte si databázi nejprve ručně přenést z verze Miraf SongBook 9 nebo novější (Windows verze).
Pro jednu databázi (verze 4-10) je limit 1000 písní, od verze databáze 11 je limit 4000.

Pro verzi Miraf SongBook 9:
V případě, že máte více databází, musíte každou databázi přenést samostatně. Na Cloud serveru zůstane uložena vždy ta poslední.
Pro verzi Miraf SongBook 10 a novější:
Můžete uložit jednu nebo všechny databáze najednou (nebo vybrat seznam). Na Cloud serveru zůstane uložena vždy poslední sada vybraných databází.


Jak funguje ruční přenos data z Windows na Android a naopak?
V programu Miraf SongBook pro Windows si označíte písně, které požadujete přenést do Androidu a vyexportujete si databázi přes záložku "Písně/Export vybraných písní pro Android aplikaci". Zadejte jméno nové databáze a uložte na disk. Tuto databázi (soubor s příponou amsb) si přenesete do vašeho tabletu/telefonu. Pro přenos souborů můžete využít USB kabel, bluetooth, poslat emailem do telefonu, Google Disk, Dropbox a mnohé další programy. Můžete využít libovolný přenos, který běžně používáte. Na cílovém zařízení databázi (soubor s příponou amsb) nahrajete do cesty, kde máte program nainstalovaný do adresáře DATABASE.

Pro verzi aplikace 3 a novější je to cesta:
"/storage/emulated/0/Android/data/cz.miraf.mirafsongbook01/files/MirafSongBook"
někdy také označeno jako:
"/Interní úložiště/Android/data/cz.miraf.mirafsongbook01/files/MirafSongBook"

Pro verzi aplikace 1 a 2 je to cesta "/mnt/sdcard/MirafSongBook" nebo "/storage/emulated/0/MirafSongBook"

Pokud adresářovou strukturu nevidíte, nemá váš souborový manager potřebná oprávnění. Doporučujeme instalovat například Total Commander, ve kterém soubory uvidíte bez problémů a můžete je libovolně kopírovat, přesouvat, mazat, atd... Druhá možnost je, připojit váš Android k počítači s Windows a poté by jste měli adresářovou strukturu vidět například přes vestavěný Průzkumník nebo třeba přes Total Commander pro Windows.

Vaše obrázky (pokud je používáte) přeneste do adresáře IMAGE, MP3 soubory do adresáře MP3, MP3 Playback soubory do MP3PLAYBACK, přiložené soubory do adresáře FILE a playlisty do adresáře PLAYLIST - adresářová struktura na Windows a Android je stejná. Program automaticky rozpozná vaši databázi a při následném spuštění ji otevře. Můžete použít libovolný počet databází - maximální velikost jedné databáze pro Android je 4000 písní (pro starší verze jen 1000 písní).


Opačný postup přenosu z Androidu na Windows:
Na zařízení s Androidem jsou databáze (soubory s příponou amsb) umístěny obvykle v cestě:

Pro verzi aplikace 3 a novější je to cesta:
"/storage/emulated/0/Android/data/cz.miraf.mirafsongbook01/files/MirafSongBook"
někdy také označeno jako:
"/Interní úložiště/Android/data/cz.miraf.mirafsongbook01/files/MirafSongBook"

Pro verzi aplikace 1 a 2 je to "/mnt/sdcard/MirafSongBook" nebo "/storage/emulated/0/MirafSongBook"

Databáze z adresáře DATABASE přeneste do počítače s OS Windows, kde máte nainstalovaný Miraf SongBook. Pro přenos můžete využít USB kabel, bluetooth, Google Disk, Dropbox a mnohé další způsoby přenosu, které podporuje vaše zařízení. V případě, že máte k písním asociovány nějaké obrázky (v adresáři IMAGE), MP3 soubory (v adresáři MP3), MP3 Playback soubory (v adresáři MP3PLAYBACK), přiložené soubory (v adresáři FILE) a Playlisty (v adresáři PLAYLIST), přeneste je také a uložte do adresáře IMAGE, MP3, MP3PLAYBACK, FILE, PLAYLIST tam, kde máte vaše databáze a zpěvníky - adresářová struktrura Windows a Android je stejná. V Miraf SongBook pro Windows poté zvolte záložku "Píseň/Import z Android aplikace", vyberte přenesený soubor z disku přes tlačítko "Otevřít XML/AMSB a importovat". Písně se načtou do pravé části obrazovky. Po dokončení importu zvolte buď možnost "Připojit vybrané písně k aktuální databázi" nebo zadejte jméno nové databáze a stlačte tlačítko "Uložit".

Ovládání pomocí GEST

Jak využít internetovou databázi?
Jedná se o velmi praktické a moderní řešení pro zařízení Android s přístupem na internet. Například váš kapelník vytvoří databázi vašich písní a textů a vystaví ji na vaše webové stránky, nebo někde na internetu (přes protokol HTTP). Každý člen kapely si ve svém zařízení nastaví cestu na tuto internetovou databázi a písně se mu automaticky budou zobrazovat rovnou v tabletu/telefonu. Když kapelník opraví nějaké texty nebo akordy, tak každý člen, který má tuto databázi nastavenou, automaticky vidí všechny změny a má písně stále aktuální a sám nemusí nic opravovat. Tento systém můžete například využít pro vaše fanoušky, kteří mohou mít vaše písně stále aktuální.
Internetovou databázi si můžete také stáhnout pro off-line použití (bez připojení k síti).

Můžete vyzkoušet naší testovací internetovou databázi: http://www.miraf.cz/pisne.amsb

Kde stáhnu verzi pro Android?

Verzi pro Android stáhnete zdarma z obchodu Google Play (jméno aplikace Miraf SongBook) přímo z vašeho zařízení nebo zde: Google Play
Podporovaná verze Androidu je 4.4. a novější.
Stažení a používání verze pro Android je zdarma, nicméně bez zakoupené verze pro Windows si nepřipravíte vaše vlastní databáze a zpěvníky. Pro používání mobilní verze pro Android musíte mít Miraf SongBook pro Windows minimálně ve verzi 5.40.

Kam dál?

Hrajte a trénujte jako profesionál!

Hudební software Miraf SongBook